  • TPSV108M006H0040
TPSV108M006H0040
advertisement
Manufacturer No:
TPSV108M006H0040
HK JDW NO:
66-TPSV108M006H0040
Package:
Datasheet:
Description:
1mF 20% 125°C-Max -55°C-Min 40mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.06mA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TPSV108M006H0040
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.06mA
  • Tan Delta
    0.16
  • Dissipation Factor
    16 %
  • Height
    3.8mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.1mm