  • TPSV477K006H0055
TPSV477K006H0055
advertisement
Manufacturer No:
TPSV477K006H0055
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSV477K006H0055
Package:
Datasheet:
Description:
470μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 55mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 29.6μA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TPSV477K006H0055
    Select All
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
    2924
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    29.6μA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    3.8mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.1mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V