  • TQ2SS-L2-1.5V-X
TQ2SS-L2-1.5V-X
advertisement
Manufacturer No:
TQ2SS-L2-1.5V-X
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-TQ2SS-L2-1.5V-X
Package:
Datasheet:
TQ2SS-L2-1.5V-X
Description:
Low Signal Relays - PCB RELAY LTCH 2A 1.5VDC LOW PROFILE SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TQ2SS-L2-1.5V-X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TQ-SMD
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Physical Dimension
    14mm x 9mm x 5.6mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    2A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    Telecom
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Coil Resistance
    16Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@125VAC
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    1.5VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    125VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    93.8mA
  • Release Time
    4 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    1.13VDC
  • Power Consumption
    140mW
  • Coil Power
    140mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    1.5V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Insertion Loss (dB)
    0.8 dB
  • Height
    4.9mm
  • Length
    14mm
  • Width
    9mm