  • TRF371135IRGZT
TRF371135IRGZT
advertisement
Manufacturer No:
TRF371135IRGZT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TRF371135IRGZT
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
IC IQ DEMODULATOR W/PGA 48VQFN
Step5Bar-code shipping tag
TRF371135IRGZT
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Telecom ICs
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    -6GHz
  • Base Part Number
    TRF371135
  • Function
    Demodulator
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Operating Supply Current
    370mA
  • Gain
    45dB
  • Telecom IC Type
    RF AND BASEBAND CIRCUIT
  • Noise Figure
    17.5dB
  • P1dB
    3dBV
  • RF Frequency
    1.7GHz~6GHz
  • LO Frequency
    1.7GHz~6GHz
  • Height
    1mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm