advertisement
Manufacturer No:
Manufacturer:
Linx Technologies
HK JDW NO:
Package:
19-SMD Module
Purchasing and Inquiry
RF Transceiver' mounting is done according to the Surface Mount method.Using the Tray package, this RF Transceiver module optimizes the performance of the RF Transceiver module 12v.In order for it to operate properly, Transceiver's operating temperature should be at -40°C~85°C.There is 2.7V~3.6V voltage limit on the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate at 868MHz Hz.Many applications use this Transceiver with Surface Mount mounted.
Surface Mount
Tray package
2.7V~3.6V volts
  • POS Terminals
  • Chemical Sensors
  • Transmit
  • Health care
  • Thermostats
  • Industrial and Data Logger
  • Health and Fitness
  • Utility and Smart Energy
  • Consumer Electronics
  • Internet of Things (IoT)
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
  • Package / Case
    19-SMD Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    868MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Data Rate
    152.3kbps
  • Power - Output
    13dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM < 1GHz
  • Antenna Type
    Castellation
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    16mA~24mA
  • Current - Transmitting
    67mA