  • TS08A15B0000G
TS08A15B0000G
advertisement
Manufacturer No:
TS08A15B0000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-TS08A15B0000G
Package:
Datasheet:
Description:
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TS Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
Step5Bar-code shipping tag
TS08A15B0000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TS
  • Feature
    Retention Latches (Non-Wire Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    8
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.295 7.50mm
  • Insulation Height
    1.024 26.01mm
  • Termination Style
    Screw - Leaf Spring, Wire Guard
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    12-24 AWG
  • Current - UL
    15A
  • Torque - Screw
    0.4 Nm (3.5 Lb-In)