  • TS2940CZ-3.3C0
TS2940CZ-3.3C0
advertisement
Manufacturer No:
TS2940CZ-3.3C0
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor
HK JDW NO:
799-TS2940CZ-3.3C0
Package:
TO-220
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC TO-220
Quantity:
In Stock : 2087
Step5Bar-code shipping tag
TS2940CZ-3.3C0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220
  • Number of Pins
    3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    15mA
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Min Input Voltage
    0V
  • Max Input Voltage
    35V
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Nominal Input Voltage
    26V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Width
    10.5mm