  • TSB12LV01BIPZTEP
TSB12LV01BIPZTEP
advertisement
Manufacturer No:
TSB12LV01BIPZTEP
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TSB12LV01BIPZTEP
Package:
100-TQFP
Datasheet:
TSB12LV01BIPZTEP
Description:
3.3V 5V CMOS IEEE 1394-1995, 1394a-2000 Parallel Controllers Interface ICs QUAD TSB12LV01 100 Pins Link Layer Controller 0.5mm 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 18
Step5Bar-code shipping tag
TSB12LV01BIPZTEP
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bus Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.3V 5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TSB12LV01
  • Function
    Link Layer Controller
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Operating Supply Current
    120mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    49.152MHz
  • Propagation Delay
    2.5 ns
  • Data Rate
    400 Mbps
  • Address Bus Width
    8
  • Protocol
    IEEE 1394
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    32
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Standards
    IEEE 1394-1995, 1394a-2000
  • Data Transfer Rate-Max
    50 MBps
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    14mm