  • TSL0709RA-2R2M3R7-PF
TSL0709RA-2R2M3R7-PF
advertisement
Manufacturer No:
TSL0709RA-2R2M3R7-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-TSL0709RA-2R2M3R7-PF
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TSL0709RA-2R2M3R7-PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    TSL
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.303Dia 7.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    11mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    3.7A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    11mOhm Max
  • Max DC Current
    4A
  • Frequency - Self Resonant
    45MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    10 @ 7.96MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    10
  • DC Current
    3.7A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 7.96 MHZ
  • Diameter
    7.7mm
  • Height
    9.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm