  • TSL0709RA-4R7M2R6-PF
TSL0709RA-4R7M2R6-PF
advertisement
Manufacturer No:
TSL0709RA-4R7M2R6-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-TSL0709RA-4R7M2R6-PF
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TSL0709RA-4R7M2R6-PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    TSL
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.303Dia 7.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    2.6A
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Non-Flammable
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    5mm
  • Lead Diameter
    0.65 mm
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • DC Resistance (DCR)
    22mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    29MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    10 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    3.1A
  • Rated Current-Max
    2.6A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 7.96 MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm