  • TSM5NC50CF C0G
TSM5NC50CF C0G
advertisement
Manufacturer No:
TSM5NC50CF C0G
HK JDW NO:
799-TSM5NC50CF C0G
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
TSM5NC50CF C0G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 1.38 Ω @ 1.7A, 10V ±30V 586pF @ 50V 15nC @ 10V 500V TO-220-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 1002
Step5Bar-code shipping tag
TSM5NC50CF C0G
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    40W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.38 Ω @ 1.7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    586pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    15nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    5A
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    15A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V