  • TSP240-124-3PAC400
TSP240-124-3PAC400
advertisement
Manufacturer No:
TSP240-124-3PAC400
Manufacturer:
Traco Power
HK JDW NO:
809-TSP240-124-3PAC400
Package:
124
Description:
Quantity:
In Stock : 9109
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TSP240-124-3PAC400
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Package / Case
    124
  • Weight
    575g
  • Operating Temperature
    -25°C~60°C
  • Published
    2012
  • Series
    TSP-3P (240W)
  • Size / Dimension
    4.33Lx2.13W x 4.33 H 110.0mmx54.1mmx110.0mm
  • Feature
    IP20
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Power Rating
    240W
  • Depth
    110mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, SIQ
  • Efficiency
    92%
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    10A
  • Max Voltage Rating (AC)
    440V
  • Voltage - Input
    320V~440VAC 3 Phase
  • Output Current
    10A
  • Output Power
    240W
  • Max Output Voltage
    24V
  • Min Input Voltage
    320V
  • Max Input Voltage
    440V
  • Current - Output 1
    10A
  • Min Output Voltage
    24V
  • Max Output Power
    240W
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Min Input Voltage (AC)
    320V
  • Max Input Voltage (AC)
    440V
  • Nominal Input Voltage (AC)
    400V
  • Height
    110mm