  • TSPB5H150S S1G
TSPB5H150S S1G
advertisement
Manufacturer No:
TSPB5H150S S1G
HK JDW NO:
799-TSPB5H150S S1G
Datasheet:
TSPB5H150S S1G
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 840mV @ 5A -55°C~150°C 100μA @ 150V 3-Termination Digi-Reel® TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
TSPB5H150S S1G
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    840mV @ 5A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    150V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    100A