  • TSSA5U50HE3G
TSSA5U50HE3G
advertisement
Manufacturer No:
TSSA5U50HE3G
HK JDW NO:
799-TSSA5U50HE3G
Datasheet:
TSSA5U50HE3G
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 540mV @ 5A -55°C~150°C 300μA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
TSSA5U50HE3G
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    540mV @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    50V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    50V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    75A