  • TSV630IQ2T
TSV630IQ2T
advertisement
Manufacturer No:
TSV630IQ2T
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-TSV630IQ2T
Package:
8-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
TSV630IQ2T
Description:
74mA per Channel 1pA 60 dB Instrumentational OP Amps 1.5V~5.5V TSV630 8 Pins 8-UFDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
TSV630IQ2T Overview
Packaging for the buffer amplifier is in the form of a 8-UFDFN Exposed Pad case. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Tape & Reel (TR) cases, linear amplifier will be delivered. In total, there are 8 pins on this op amp ic. There are 8 pins on this chip. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 3mV. This electronic part is best mounted with type Surface Mount. According to the manufacturer, this buffer op amp works well at -40°C~125°C , which is a good operating temperature. This op amp can operate from a supply current at 60μA. You should keep the voltage gain at 98dB for the time being. One of the many advantages that this linear amplifier has, among many other things, is the fact that it outputs Rail-to-Rail signals. As a whole, there are 1 elements that make up this buffer amplifier.
TSV630IQ2T Features
8 Pins
98dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
TSV630IQ2T Applications
There are a lot of STMicroelectronics TSV630IQ2T Instrumentational OP Amps applications.
  • pH (acidity)
  • Switching amplifier
  • E-book readers
  • Proportional operation circuits
  • Navigation
  • High-frequency data acquisition systems
  • Scintillation detectors
  • Weighing systems
  • Signal operation
  • Vehicle electronics
Step5Bar-code shipping tag
TSV630IQ2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-UFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    TSV630
  • Pin Count
    8
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Elements
    1
  • Operating Supply Current
    60μA
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Output Current
    63mA
  • Slew Rate
    0.34V/μs
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    60 dB
  • Current - Input Bias
    1pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.5V~5.5V
  • Output Current per Channel
    74mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    3mV
  • Gain Bandwidth Product
    880kHz