  • TTN1.50SV250
TTN1.50SV250
advertisement
Manufacturer No:
TTN1.50SV250
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-TTN1.50SV250
Package:
Datasheet:
TTN1.50SV250
Description:
SLEEVING 1.5" ID 250' SILVER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TTN1.50SV250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Material
    Fiberglass, Aluminized, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -60°C~255°C
  • Series
    ThermaShield® Tube
  • Feature
    Chemical Resistant, Clean Cut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Sleeving, Insulated
  • Color
    Silver
  • Type Attributes
    Convoluted - Braided
  • Abrasion Protection
    Abrasion Resistant
  • Liquid Protection
    Gasoline Resistant
  • Heat Protection
    Flame Retardant, Heat Resistant
  • Length
    250' 76.20m
  • Diameter - Outside
    1.550 (39.37mm)
  • Diameter - Inside
    1.500 (38.10mm)
  • Wall Thickness
    0.025 0.64mm