  • TUXS200F28
TUXS200F28
advertisement
Manufacturer No:
TUXS200F28
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-TUXS200F28
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
TUXS200F28
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 200W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TUXS200F28
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Published
    2016
  • Series
    TUX (200W)
  • Size / Dimension
    3.00Lx2.00W x 1.12 H 76.2mmx50.8mmx28.4mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    200W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P8
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    91%
  • Output Voltage
    28V
  • Voltage - Output 1
    28V
  • Input Voltage-Nom
    100V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    7A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Line Regulation
    56mV
  • Height Seated (Max)
    28.8mm
  • Length
    76.2mm
  • Width
    50.8mm