  • TVS3300YZFR
TVS3300YZFR
advertisement
Manufacturer No:
TVS3300YZFR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TVS3300YZFR
Package:
4-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
33V Precision Surge Protection Clamp Single Uni-Directional 150W 4-Pin DSBGA T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TVS3300YZFR
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    4-UFBGA, DSBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    Mixed Technology
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TVS3300
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Number of Circuits
    1
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    33V
  • Voltage - Clamping
    40V
  • Breakdown Voltage-Max
    39V
  • Height
    625μm
  • Length
    1.062mm
  • Width
    1.116mm