  • TWCE866K100CCSZ0000
TWCE866K100CCSZ0000
advertisement
Manufacturer No:
TWCE866K100CCSZ0000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TWCE866K100CCSZ0000
Package:
Datasheet:
Description:
86μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) Bulk
Step5Bar-code shipping tag
TWCE866K100CCSZ0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    86μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    1540 mΩ
  • Diameter
    9.52mm
  • Length
    26.97mm