  • TX2SS-24V-Z
TX2SS-24V-Z
advertisement
Manufacturer No:
TX2SS-24V-Z
HK JDW NO:
590-TX2SS-24V-Z
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Step5Bar-code shipping tag
TX2SS-24V-Z
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Number of Terminations
    8
    TAPE AND REEL
  • Depth
    7.4mm
    Gull Wing
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Coil Resistance
    4.11kOhm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    220VDC -Max
  • Coil Current
    5.8mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Power Consumption
    140mW
  • Coil Power
    140mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@220VDC
  • Length
    15mm
  • Width
    7.4mm