  • TX2SS-L-1.5V-Z
TX2SS-L-1.5V-Z
advertisement
Manufacturer No:
TX2SS-L-1.5V-Z
HK JDW NO:
590-TX2SS-L-1.5V-Z
Description:
Low Signal Relays - PCB 2A 1.5VDC 100MW SMD RELAY LATCHING
Step5Bar-code shipping tag
TX2SS-L-1.5V-Z
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Number of Terminations
    8
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Coil Resistance
    22.5Ohm
  • Coil Voltage
    1.5VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    220VDC -Max
  • Coil Current
    66.7mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    1.13VDC
  • Power Consumption
    100mW
  • Coil Power
    100mW
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    1.5V
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@220VDC