  • TXD2SA-4.5V
TXD2SA-4.5V
advertisement
Manufacturer No:
TXD2SA-4.5V
HK JDW NO:
590-TXD2SA-4.5V
Package:
Datasheet:
TXD2SA-4.5V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5VDC
Step5Bar-code shipping tag
TXD2SA-4.5V
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    8
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Current Rating
    2A
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Coil Resistance
    101Ohm
  • Coil Voltage
    4.5VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    220VDC -Max
  • Coil Current
    44.4mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    3.38VDC
  • Power Consumption
    200mW
  • Coil Power
    200mW
  • Must Release Voltage
    0.45VDC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    4.5V