  • TXS2SA-12V-1
TXS2SA-12V-1
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SA-12V-1
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-TXS2SA-12V-1
Package:
Datasheet:
Description:
Signal Relay 12VDC 1A DPDT (( 15mm 9.4mm 8.2mm)) Surface Mount Automotive
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SA-12V-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    2g
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    9.4mm
  • Reference Standard
    BSI; UL
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    110V
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Current Rating
    1A
  • Coil Resistance
    2.88kOhm
  • Operate Time
    5 ms
  • Coil Voltage
    12V
  • Coil Current
    4.2mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@110VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    750 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    30W@110VDC
  • Relay Form
    2 FORM C
  • Length
    15mm