  • TXS2SS-L-4.5V-Z
TXS2SS-L-4.5V-Z
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SS-L-4.5V-Z
HK JDW NO:
590-TXS2SS-L-4.5V-Z
Package:
Datasheet:
TXS2SS-L-4.5V-Z
Description:
Low Signal Relays - PCB 1A 4.5VDC 35MW SMD RELAY LATCHING
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SS-L-4.5V-Z
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TX-S
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    1A
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    579Ohm
  • Coil Voltage
    4.5VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    110VDC -Max
  • Coil Current
    7.8mA
  • Release Time
    5 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@110VDC
  • Must Operate Voltage
    3.6VDC
  • Power Consumption
    35mW
  • Coil Power
    35mW
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    4.5V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Insertion Loss (dB)
    0.8 dB
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
    Random
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    30W@110VDC
  • Height
    8.2mm
  • Length
    15mm
  • Width
    7.4mm