  • TZMB11-GS08
TZMB11-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TZMB11-GS08
HK JDW NO:
884-TZMB11-GS08
Datasheet:
TZMB11-GS08
Purchasing and Inquiry
TZMB11-GS08 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 8.2V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Reverse leakage currents can reach 100nA.A zener current of 100nA makes it highly flexible in terms of design.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 200mA V.This device requires a peak reverse voltage of 100mA to function fully.
TZMB11-GS08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8.2V
100nA @ 8.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 100nA
TZMB11-GS08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
TZMB11-GS08
    Select All
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    11V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8.2V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    11V
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Zener Voltage
    11V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Peak Reverse Current
    100mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    100nA
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.7mm
  • Width
    1.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±2%