  • TZMB3V6-GS08
TZMB3V6-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TZMB3V6-GS08
HK JDW NO:
884-TZMB3V6-GS08
Datasheet:
TZMB3V6-GS08
Purchasing and Inquiry
TZMB3V6-GS08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 2μA @ 1V.A reverse leakage current that reaches 2μA is the maximum.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6V.A zener current of 2μA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is provided.
TZMB3V6-GS08 Features
reverse leakage current of 2μA @ 1V
2μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 2μA
TZMB3V6-GS08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
TZMB3V6-GS08
    2
  • Supplier Device Package
    SOD-80 MiniMELF
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    90Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6V
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    2μA
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.7mm
  • Width
    1.6mm