  • TZMC24-GS08
TZMC24-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TZMC24-GS08
HK JDW NO:
884-TZMC24-GS08
Datasheet:
TZMC24-GS08
Description:
Diode Zener Single 24V 5% 500mW 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TZMC24-GS08
    2
  • Supplier Device Package
    SOD-80 MiniMELF
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    80Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 18V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    80Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    24V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.7mm
  • Width
    1.6mm