  • TZMC5V1-GS08
TZMC5V1-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TZMC5V1-GS08
HK JDW NO:
884-TZMC5V1-GS08
Datasheet:
TZMC5V1-GS08
Purchasing and Inquiry
TZMC5V1-GS08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 1V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For operation, diode reaches 1.5V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).This device requires a peak reverse voltage of 100nA to function fully.
TZMC5V1-GS08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 1V
100nA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
TZMC5V1-GS08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
TZMC5V1-GS08
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
    260
  • Base Part Number
    TZMC5V1
    1
  • Working Voltage
    5.1V
  • Impedance
    60Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    25A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    200mA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Breakdown Voltage
    5.1V
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Reverse Voltage
    1V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Diameter
    1.6mm
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.7mm