  • TZMC6V8-GS08
TZMC6V8-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TZMC6V8-GS08
HK JDW NO:
884-TZMC6V8-GS08
Datasheet:
TZMC6V8-GS08
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TZMC6V8-GS08
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
    260
  • Base Part Number
    TZMC6V8
  • Impedance
    8Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    2A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 3V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    200mA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Breakdown Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Reverse Voltage
    3V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Diameter
    1.6mm
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.7mm