  • TZX11A-TAP
TZX11A-TAP
advertisement
Manufacturer No:
TZX11A-TAP
HK JDW NO:
884-TZX11A-TAP
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
TZX11A-TAP
Purchasing and Inquiry
TZX11A-TAP Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 8.2V is required to supply this electrical device.Reverse leakage currents can reach 1μA.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 200mA V.
TZX11A-TAP Features
reverse leakage current of 1μA @ 8.2V
1μA @ 8.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
TZX11A-TAP Applications
Step5Bar-code shipping tag
TZX11A-TAP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-35
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    25Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 8.2V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    25Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    11V
  • Zener Voltage
    11V
  • Voltage Tolerance
    10%