  • TZX22B-TR
TZX22B-TR
advertisement
Manufacturer No:
TZX22B-TR
HK JDW NO:
884-TZX22B-TR
Datasheet:
TZX22B-TR
Description:
Zener Diodes 22 Volt 0.5W 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TZX22B-TR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TZX22B-TR.
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    65Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 17V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    65Ohm
  • Reference Voltage
    22V
  • Zener Voltage
    22V
  • Voltage Tol-Max
    2.26%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    2mA