  • TZX2V4B-TR
TZX2V4B-TR
advertisement
Manufacturer No:
TZX2V4B-TR
HK JDW NO:
884-TZX2V4B-TR
Datasheet:
TZX2V4B-TR
Purchasing and Inquiry
TZX2V4B-TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 5μA @ 500mV.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 5mA.Zener single diode reaches 1.5V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
TZX2V4B-TR Features
reverse leakage current of 5μA @ 500mV
5μA @ 500mV is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5mA
TZX2V4B-TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
TZX2V4B-TR
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 500mV
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    4%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Diameter
    1.7mm
  • Length
    3.9mm