  • TZX6V2D-TR
TZX6V2D-TR
advertisement
Manufacturer No:
TZX6V2D-TR
HK JDW NO:
884-TZX6V2D-TR
Datasheet:
TZX6V2D-TR
Purchasing and Inquiry
TZX6V2D-TR Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 3V.2.4% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.Zeners have a zener current of 5mA, so their design is highly flexible.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5V @ 200mA must be supplied.
TZX6V2D-TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 3V
1μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5mA
TZX6V2D-TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
TZX6V2D-TR
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 3V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    2.4%
  • Voltage Tolerance
    1%
  • Zener Current
    5mA