  • U20DL2C48A(TE24L,Q
U20DL2C48A(TE24L,Q
advertisement
Manufacturer No:
U20DL2C48A(TE24L,Q
HK JDW NO:
830-U20DL2C48A(TE24L,Q
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
U20DL2C48A(TE24L,Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-220SM
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    980mV @ 10A
  • Max Surge Current
    110A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Reverse Voltage
    200V