  • UA30CAD35PGTI
UA30CAD35PGTI
advertisement
Manufacturer No:
UA30CAD35PGTI
HK JDW NO:
144-UA30CAD35PGTI
Datasheet:
UA30CAD35PGTI
Description:
12V~30V Ultrasonic Cylinder, Threaded - M30 UA30 Series Polybutylene Terephthalate (PBT) Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
UA30CAD35PGTI Overview
It's included in Cylinder, Threaded - M30 so you can find it easily. A temperature of -20°C~70°C is suitable for the operation of proximity sensors. To maximize efficiency, proximity sensors should have their supply voltage set to 30V. To ensure that the proximity sensors are functioning properly, the rate should be set to 2Hz. Reed switches' internal contacts should pass 100mA current to make proximity sensors work.
UA30CAD35PGTI Features
UA30 Series
Operating Temperature: -20°C~70°C
Sensing Distance: 9.843 ~ 137.795 (250mm ~ 3500mm)
Voltage - Supply: 12V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
UA30CAD35PGTI Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. UA30CAD35PGTI Proximity Sensors applications.
  • PC monitors
  • Automatic faucet
  • Lighting
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Air-conditioners
  • Counter System
  • Home appliances
  • Anti-aircraft systems
  • Mobile Phones
  • Recycling plants
Step5Bar-code shipping tag
UA30CAD35PGTI
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Housing Material
    PBT
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
    Not Applicable
  • Termination
    Cable
  • Voltage - Supply
    12V~30V
  • Output Type
    Analog Current, PNP
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Sensing Distance
    9.843 ~ 137.795 (250mm ~ 3500mm)
    LED
  • Switching Frequency
    2Hz
  • Switching Current
    100mA
  • Length
    89.8mm