  • UA78L10ACDG4
UA78L10ACDG4
advertisement
Manufacturer No:
UA78L10ACDG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-UA78L10ACDG4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 8 SOIC
Quantity:
In Stock : 8210
Step5Bar-code shipping tag
UA78L10ACDG4
  • Package / Case
    SOIC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    72.603129mg
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Quiescent Current
    6mA
  • Accuracy
    5 %
  • Max Output Voltage
    10V
  • Voltage - Output
    10V
  • Output Voltage 1
    10V
  • Min Input Voltage
    12.5V
  • Max Input Voltage
    25V
  • Dropout Voltage
    1.7V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.7V
  • Min Output Voltage
    10V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Load Regulation-Max(%)
    0.09%
  • Height
    1.58mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm