  • UA78L15ACDR
UA78L15ACDR
advertisement
Manufacturer No:
UA78L15ACDR
HK JDW NO:
815-UA78L15ACDR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Fixed Gold UA78L15 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 3771
Step5Bar-code shipping tag
UA78L15ACDR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    72.603129mg
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    UA78L15
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    100mA
  • Quiescent Current
    6mA
  • Accuracy
    5 %
  • Max Output Voltage
    15V
  • Output Voltage 1
    15V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    17.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    1.7V @ 40mA
  • PSRR
    39dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.7V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.7V
  • Min Output Voltage
    15V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    39dB
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm