  • UA78L15ACLPE3
UA78L15ACLPE3
advertisement
Manufacturer No:
UA78L15ACLPE3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-UA78L15ACLPE3
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
UA78L15ACLPE3
Description:
Fixed UA78L15 PMIC 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Quantity:
In Stock : 1395
Step5Bar-code shipping tag
UA78L15ACLPE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    213.188414mg
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    UA78L15
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    15V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    4.6mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    15V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    17.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    1.7V @ 40mA
  • PSRR
    39dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.7V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.7V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    39dB
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    5.34mm
  • Length
    4.3mm
  • Width
    4.3mm
  • Thickness
    3.6mm