  • UA78M33CKVURG3
UA78M33CKVURG3
advertisement
Manufacturer No:
UA78M33CKVURG3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-UA78M33CKVURG3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
Fixed 2.29mm Tin UA78M33 PMIC 2 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 51
Step5Bar-code shipping tag
UA78M33CKVURG3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    328.797769mg
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.29mm
  • Base Part Number
    UA78M33
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Max Supply Voltage
    25V
  • Min Supply Voltage
    5.3V
  • Nominal Supply Current
    4.5mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    4.5mA
  • Accuracy
    3 %
  • Max Output Voltage
    3.5V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    5.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    2V @ 350mA
  • PSRR
    80dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    80dB
  • Voltage Tolerance-Max
    6%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Height
    2.52mm
  • Length
    6.1mm
  • Width
    6.6mm
  • Thickness
    2.3mm