  • UB2-12SNU
UB2-12SNU
advertisement
Manufacturer No:
UB2-12SNU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-UB2-12SNU
Package:
Datasheet:
UB2-12SNU
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UB2-12SNU
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to UB2-12SNU.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Gold Alloy
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    UB2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.44kOhm
  • Operate Time
    2ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Release Time
    1ms
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Contact Rating (Current)
    1A