  • UB5C-1R3F8
UB5C-1R3F8
advertisement
Manufacturer No:
UB5C-1R3F8
Manufacturer:
Riedon
HK JDW NO:
676-UB5C-1R3F8
Package:
Axial
Datasheet:
UB5C-1R3F8
Description:
1.3Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UB5C-1R3F8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UB
  • Size / Dimension
    0.250Diax0.500L 6.40mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.3Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Max Power Dissipation
    5W