  • UCQ-3.3/30-D48N-C
UCQ-3.3/30-D48N-C
advertisement
Manufacturer No:
UCQ-3.3/30-D48N-C
HK JDW NO:
540-UCQ-3.3/30-D48N-C
Package:
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet:
UCQ-3.3/30-D48N-C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCQ-3.3/30-D48N-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 1/4 Brick
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    UCQ
  • Size / Dimension
    2.30Lx1.45W x 0.40 H 58.4mmx36.8mmx10.0mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Remote On/Off, OTP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    GOLD OVER NICKEL
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    99W
  • Max Power Dissipation
    99W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    30A
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    30A
  • Output Power
    99W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Current - Output 1
    30A
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Height
    10.16mm