  • UDZ9V1B-7
UDZ9V1B-7
advertisement
Manufacturer No:
UDZ9V1B-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-UDZ9V1B-7
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
UDZ9V1B-7
Purchasing and Inquiry
UDZ9V1B-7 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 6V.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.Zeners have a zener current of 500nA, so their design is highly flexible.This device should function properly at a peak reverse voltage of 500nA.
UDZ9V1B-7 Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 500nA
UDZ9V1B-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated UDZ9V1B-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
UDZ9V1B-7
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to UDZ9V1B-7.
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.904468mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    UDZ9V1
  • Pin Count
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    2.1%
  • Zener Current
  • Height
    1.05mm
  • Length
    2.5mm
  • Width
    1.3mm