  • UF12A12/23-BWHR
UF12A12/23-BWHR
advertisement
Manufacturer No:
UF12A12/23-BWHR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-UF12A12/23-BWHR
Package:
Datasheet:
UF12A12/23-BWHR
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 115/230VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UF12A12/23-BWHR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    1.2lbs 544.3g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40~158°F -40°C~70°C
  • Published
    2001
  • Series
    UF12A
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Dual Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    12.00W 15.00W
  • Voltage - Rated
    115/230VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.080/0.160A
  • Approval Agency
    CE, cUL, UL
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    3100 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    106.0 CFM (2.97m3/min)
  • Noise
    46.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.350 in H2O (87.2 Pa)
  • Width
    38.00mm