  • UF175AMA23-H1C2A
UF175AMA23-H1C2A
advertisement
Manufacturer No:
UF175AMA23-H1C2A
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-UF175AMA23-H1C2A
Package:
Datasheet:
UF175AMA23-H1C2A
Description:
FAN IMP MTRZD 175X55MM 230VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UF175AMA23-H1C2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    2.8lbs 1.3kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    -40~158°F -40°C~70°C
  • Published
    2016
  • Series
    UF175AMA
  • Size / Dimension
    Round - 175mm Dia
  • Feature
    Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    66.0W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.280A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    2900 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    230.0 CFM (6.44m3/min)
  • Noise
    70.0 dB(A)
  • Static Pressure
    1.300 in H2O (323.6 Pa)