  • UF80A12/23-BWHR
UF80A12/23-BWHR
advertisement
Manufacturer No:
UF80A12/23-BWHR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-UF80A12/23-BWHR
Package:
Datasheet:
UF80A12/23-BWHR
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 115/230V WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UF80A12/23-BWHR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.618lb 280.32g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40~158°F -40°C~70°C
  • Published
    2016
  • Series
    UF80A
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Dual Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    9.00W 12.00W
  • Voltage - Rated
    115/230VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.120/0.060A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    3000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    30.0 CFM (0.840m3/min)
  • Noise
    36.0 dB(A)
  • Voltage Range
    103V~253VAC
  • Static Pressure
    0.210 in H2O (52.3 Pa)
  • Width
    38.00mm