  • UGF2008GHC0G
UGF2008GHC0G
advertisement
Manufacturer No:
UGF2008GHC0G
HK JDW NO:
799-UGF2008GHC0G
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
UGF2008GHC0G
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
UGF2008GHC0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    ITO-220AB
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A