  • UMZ6.8NT106
UMZ6.8NT106
advertisement
Manufacturer No:
UMZ6.8NT106
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-UMZ6.8NT106
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER ARRAY 6.8V UMD3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UMZ6.8NT106
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    6.8V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Base Part Number
    UMZ6V8
  • Working Voltage
    6.8V
  • Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 3.5V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    4.9%
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    900μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm