  • UPD78F0034BGB-8EU-A
UPD78F0034BGB-8EU-A
advertisement
Manufacturer No:
UPD78F0034BGB-8EU-A
HK JDW NO:
668-UPD78F0034BGB-8EU-A
Package:
Datasheet:
Description:
Microcontroller 5V
Quantity:
In Stock : 1303
Step5Bar-code shipping tag
UPD78F0034BGB-8EU-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn98Bi2)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    51
  • Speed
    12 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Clock Frequency
    12MHz
  • Supply Current-Max
    34mA
  • Bit Size
    8
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    32768
  • CPU Family
    UPD78K0
  • External Data Bus Width
    8
  • RAM (bytes)
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    10mm