  • UPR20E3/TR13
UPR20E3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
UPR20E3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-UPR20E3/TR13
Package:
DO-216AA
Datasheet:
UPR20E3/TR13
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.25V @ 1A -55°C~150°C 10μA @ 200V 1-Termination Tape & Reel (TR) DO-216AA Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
UPR20E3/TR13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-216AA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    UPR20
  • JESD-30 Code
    S-PSSO-G1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 1A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    2A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    2A
  • Number of Phases
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    20A